ניהול כעסים בקרב מבוגרים

כעס הוא רגש שכולנו מרגישים מפעם לפעם. לעתים היא קל וחולף – אז התחושה היא כאילו משהו פורט בעדינות על נקודה רגישה שלנו. בפעמים אחרות מדובר בגל ששוטף אותנו, ומביא עמו הזעה, תחושה שטמפרטורת החום שלנו עולה, הגבהה של הקול והזעפת פנים. גם אם אנחנו מפטירים מעת לעת שמשהו "מכעיס" אותנו, אבל לא מרגישים סערה אמיתית – הרגש הזה מוכר לנו וכמעט שאין אדם שיאמר שלא חווה אותו. אז מה זה בעצם לנהל כעסים?

 

כעס הוא רגש אנושי, אוניברסלי ונורמלי. הוא נחשב לאחד הרגשות הבסיסיים – יחד עם שמחה, עצב, גועל ופחד. הוא מתעורר בדרך כלל בעקבות אירוע שלילי ולפעמים קודמים לו רגשות אחרים, כמו הפתעה, פחד או תסכול. כעסים ברמות שונות הם חלק מהחיים שלנו וכולנו חווים אותם, אך בעוצמה ובאינטנסיביות שונה, ועד כאן – הכול בסדר. אך כעס הופך בעייתי כשהוא מופיע בתדירות גבוהה מאוד ובעוצמה חזקה מאוד, וכן כשלוקח לנו זמן רב להירגע ממנו. במקרים כאלה, נפגעת איכות החיים שלנו, יורדת איכות הקשר שלנו עם אחרים, ואנו עלולים לחוש מבודדים ומתוסכלים.

 

ניהול כעסים הוא למעשה לימוד ותרגול של אופנים ודרכים לזיהוי טריגרים לכעס והתמודדות עמו. לימוד זה יכול להתבצע בטיפול פרטני או קבוצתי, כשהאפשרות השנייה יכולה לספק לאדם גם הזדמנות למפגש עם האחר, ולהפחתת הבדידות הכרוכה בקושי לנהל כעסים. בנוסף לשיפור היכולת לזהות אירועים מכעיסים וללמוד כיצד להגיב פחות בקיצוניות, ניהול נכון של כעסים כולל גם שימוש בטכניקות להרגעה עצמית, שיכולות לשמש את האדם במצבים שבהם נדרשות שליטה עצמית ושינוי פרספקטיבה.

 

זיהוי האירועים המעוררים בנו כעס מתחיל כבר בגוף – בעזרת זיהוי שרשרת התגובות הגופניות והמוחיות שמתעוררות בנו בזמן כעס. ניתן לפעול כדי להרגיע את תחושת עליית חום הגוף, האצת פעימות הלב וההזעה המלוות כעס אינטנסיבי, וכך להביא לרגיעה כללית יותר ולהכלה של המצב המכעיס. נוסף על כך, זיהוי אירועים מעוררי כעס יכלול גם ניתוח דקדקני, תוך שיתוף פעולה בין מטפל למטופל, של סיטואציות שונות ומידת הפגיעה האפשרית שלהן בביטחון שלנו. בסופו של דבר, חיי היום-יום שלנו אינם רצופים איומים קיצוניים המצריכים כעס ברמות גבוהות כאמצעי הגנה אבולוציוני, ועל כן הבחנה בין טריגרים שונים ועוצמתם יכולה לסייע לנו למתן כעסים ברמות גבוהות, המפריעים לתפקוד.

 

ניהול כעסים נכון ומאוזן יכלול גם ביטוי כעס בצורה מבוקרת, כזו שאינה פוגעת באחר ואינה מהווה איום לסביבה. "אוורור" וביטוי רגשות עצורים יכול לייצר הקלה גדולה עבור מי שחש חנוק ממצוקה, אך חשוב לעשות זאת באופן הולם, שאינו כולל מופעים קיצוניים כמו הטחת חפצים, צעקות וקללות. בעזרת כלים להרגעה וכלים קוגניטיביים, ניתן ללמוד כיצד להכיל רגעים שבהם רמות הכעס מזנקות – ועלולות להכניס אותנו למצבים שעליהם נתחרט. כדי לנהל כעס עוצמתי, רצוי שנשכלל את המיומנויות הבסיסיות שלנו, הכוללות לרוב "ספירה עד 10" או "נשימה עמוקה".

 

ניהול מוצלח של כעסים מצריך, בנוסף, התייחסות לרבדים רגשיים נוספים בחיינו. עלינו לבחון, לאחר מעשה, אירועים שונים שבהם הצלחנו או כשלנו בניהול הכעס, ולהסיק מהם מסקנות. במקרה שניתוח שכזה מניב תוצאות שליליות לרוב, עלינו לחשוב כיצד לשכלל את ארגז הכלים שלנו גם מעבר לנושא הכעסים. לדוגמה, אסטרטגיות לפתרון בעיות יכולות להוות כלי נהדר למיתון כעסים עוצמתיים ולניהולם, וכך גם אסטרטגיות לוויסות רגשי ולהגברת הגמישות והסבלנות שלנו.

 

הנקודה החשובה מכול היא שכשאנו עוסקים בניהול כעסים – אין הכוונה בכך שעלינו ללמוד לא לכעוס! כעס הוא רגש טבעי ואנו בהכרח מרגישים אותו. השאלה האמיתית היא – מה אנו עושים איתו? הרעיון אינו להימנע מכעס, אלא ללמוד כיצד לווסת אותו בדרכים יעילות, וכיצד להגיע לשליטה עצמית מספקת, שתסייע לנו להתקרב לאחר במקום להרחיקו. באמצעות ניהול נכון של כעסים ורגשות, אנו יכולים ליצור קשרים חזקים יותר ולהנות מאיכויות הקשרים הקיימים שלנו. ובעיקר- פשוט להרגיש שאנו לא לבד.

 

 ניתן לקרוא עוד על היעזרות בקבוצה לניהול כעסים בטובומה קשרים

 

שלח/י

שדה חובה

תודה על פניתכם!

אנו ניצור עמכם קשר בהקדם

שדה חובה

שדה חובה

שדה חובה

האתר  עוצב ונבנה ע"י | קודנט - בנייה ועיצוב אתרים לעסקים

מפת האתר

אתם מוזמנים ליצור עמנו קשר דרך טופס ונחזור אליכם במייל או בכל אחד ערוצי התקשורת שלנו בטלפון ובאינטרנט.

פרויקט טובומה

כתובת: תל אביב 

טלפון: 058-7262357