למי CBT יכול לעזור?

טיפול קוגניטיבי-התנהגותי (Cognitive Behavioral Therapy), המוכר בראשי התיבות CBT, הוא טיפול פסיכולוגי מבוסס מחקר, הנותן מענה למגוון קשיים נפשיים ולהפרעות שונות. הטיפול הוא ממוקד מטרה ומבוסס על ההנחה כי קשיים רגשיים רבים נגרמים בשל דפוסי חשיבה והתנהגות לא יעילים שהתקבעו לאורך החיים. מוקד הטיפול הוא שינוי ושיפור דרכי ההתמודדות הלא יעילות, המובילות בתורן למצוקה.

 

במהלך הטיפול, פועלים המטפל והמטופל יחד לזיהוי וניתוח המחשבות, הרגשות וההתנהגות של המטופל. כך, מזוהים עיוותי חשיבה המייצרים רגשות שליליים וקשיי התמודדות, ונבחנת יעילותה של ההתנהגות בפועל. מלבד זאת, ב-CBT לרוב קיים מרכיב מעשי, הדוחף את המטופל להיחשף לגורם המצוקה, להתנסות בסיטואציות שונות ולחדול מהימנעות. לעתים קרובות מקבל המטופל שיעורי בית לתרגול ולאימון המיומנויות הנרכשות בטיפול.

 

אחד מיתרונותיו הבולטים של הטיפול הקוגניטיבי-התנהגותי הוא היותו ממוקד וקצר מועד, כשהדגש בו הוא על הקלה בתסמינים של המטופל ובשיפור איכות חייו ותפקודו. יתרון נוסף בעיני רבים הוא שיתוף הפעולה בין המטפל והמטופל, הפועלים כצוות לפתרון הבעיה ולמען הטבה במצוקה. לבסוף, יעילותו של הטיפול נחשבת גבוהה במיוחד, הואיל והוא מתעדכן בהתאם לממצאים מחקריים עדכניים בתחום הפסיכולוגיה.

 

בהיותו מבוסס מחקר, CBT נמצא יעיל ומתאים לטיפול במגוון רחב של קשיים רגשיים, ויכול להתבצע במסגרת פרטנית או קבוצתית. בין היתר, טיפול מסוג זה יכול לסייע לסובלים מהפרעות מצב רוח (דיכאון), מהפרעות חרדה לסוגיהן, מהפרעות אכילה ומהפרעת דחק פוסט-טראומטית. כמו כן, CBT מהווה בסיס לעבודה טיפולית על קשיים בין-אישיים, על ניהול כעסים ועל בעיות בוויסות הרגשי.

 

ניתן לקרוא על קבוצות CBT לחרדה חברתית ולניהול כעסים בטובומה קשרים

 

אז כיצד זה מתבצע?

 

CBT להפרעות חרדה: הטיפול מתמקד בהקניית דרכים יעילות להתמודדות עם התקפי חרדה, וכן בחשיפה הדרגתית של המטופל לאירועים ולגירויים שמהם הוא נמנע באופן כרוני, שכן התפיסה היא שהימנעות משמרת את החרדה. בנוסף, עבודה משמעותית נעשית לניתוח ולשינוי דפוסי ועיוותי חשיבה בנוגע למושא החרדה. לדוגמה, טיפול בחרדה חברתית יעסוק במחשבותיו של האדם על עצמו ועל אחרים, ויפעל לחשיפתו באופן מדורג לסיטואציות חברתיות שונות, בהתאם לרמת החרדה שלו.

 

דיכאון והפרעות מצב רוח: הטיפול מתמקד בניתוח דפוסי חשיבה והתנהגות המשפיעים על הרגשות ועל הירידה במצב הרוח. בין היתר, ינסו המטפל והמטופל לבחון תפיסות שגויות ולא יעילות שבהן אוחז המטופל ומשמרות את מצב רוחו השלילי. כמו כן, הטיפול ילווה את המטופל בחזרה לפעילויות שמהן הוא נמנע, באופן מדורג, החל מהשתתפות בפעילויות שגרתיות ועד ללקיחת חלק בפעילויות מהנות.

 

הפרעות אכילה: הטיפול מתמקד בדפוסי חשיבה שליליים של המטופל בנוגע לעצמו, וכן באסטרטגיות לוויסות רגשי בדרכים יעילות, שאינן קשורות באכילת יתר או הימנעות ממזון. בנוסף, מנסה הטיפול להתחקות אחר גורמי מצוקה המעוררים דפוסי אכילה מזיקים, זאת תוך ניהול מעקב אחר אכילה תקינה.

 

קשיים בקשר וביחסים בין-אישיים: טיפולים מסוג זה נעשים פעמים רבות בקבוצה, על מנת לתרגל בצורה יעילה את המיומנויות הנלמדות בהם. הטיפול מתמקד ברכישת כישורים, כמו למשל התנהגות אסרטיבית או ניהול כעסים, ומאפשר ניתוח של דפוסי התנהגות לא יעילים בסיטואציות בין-אישיות. 

 

---

 

מעוניינים בטיפול קוגניטיבי-התנהגותי בחינם, במסגרת מחקר? ניתן לקרוא עוד בקישורים הבאים:

- טיפול אינטרנטי בחרדה חברתית המוצע מטעם אוניברסיטת חיפה

- טיפולים ממוקדים וממוחשבים בחרדה חברתית, בדיכאון ובפוסט טראומה המוצעים מטעם אוניברסיטת תל אביב

- טיפול ממוקד בבעיות שחיקה ודיכאון במסגרת הקליניקה לשירות הקהילה באוניברסיטת בר אילן

 

מאת צוות טובומה

 

שלח/י

שדה חובה

תודה על פניתכם!

אנו ניצור עמכם קשר בהקדם

שדה חובה

שדה חובה

שדה חובה

האתר  עוצב ונבנה ע"י | קודנט - בנייה ועיצוב אתרים לעסקים

מפת האתר

אתם מוזמנים ליצור עמנו קשר דרך טופס ונחזור אליכם במייל או בכל אחד ערוצי התקשורת שלנו בטלפון ובאינטרנט.

פרויקט טובומה

כתובת: תל אביב 

טלפון: 058-7262357