ידע הוא כוח: למידת עקרונות CBT מסייעת בהפחתת חרדה ודיכאון

עולמות הטיפול והמחקר עסוקים במשך שנים במציאת פתרונות הולמים לקשיים המתפשטים במהירות בחברה המערבית. קשיים נפשיים כמו דיכאון וחרדות הפכו מזמן למגפות של ממש, הפושות בכל חלקי האוכלוסייה, ומניעות רבים לחפש פתרונות בדמות טיפול אישי או קבוצתי. למעשה, ארגון הבריאות העולמי הגדיר כבר ב-2011 כי דיכאון, על צורותיו ורמותיו השונות, יהפוך לגורם המוביל לתמותה ולמוגבלות עד שנת 2030. למרות המודעות הגוברת, אנשים רבים נמנעים מקבלת טיפול לבעיה, וסובלים מתסמינים דיכאוניים המלווים בחרדות שונות לאורך זמן רב. חלק מאמינים שהסימפטומים הם חלק מתגובה נורמטיבית לעקה ולמתח, ואילו אחרים מסרבים לפנות לעזרה, מתוך חשש כן ואמיתי מקבלת עזרה נפשית ומהמשמעויות הכרוכות בכך.

 

לאורך השנים, בליווי מחקרי צמוד, נכנסו יותר ויותר שיטות עבודה מעולם הטיפול הקוגניטיבי-התנהגותי (CBT) לשדה הטיפול בדיכאון ובחרדה. שיטות טיפול ממוקדות סימפטום הפכו נפוצות יותר ויותר, וכיום ניתן לאתר מטפלים מומלצים רבים המסייעים באמצעותן בהתמודדות עם קשיים שונים. טיפולים מסוג זה יכולים להינתן במסגרת אישית או קבוצתית, ואורכם לרוב יהיה מוגבל. ואולם, רק מעטים בשדה המעשי הוציאו לפועל התערבויות טיפוליות הכוללות לימוד מעשי של כלים בזמן קצוב. התערבויות מסוג זה מתמקדות בהקניית מיומנויות ובהיכרות עם עולם המושגים של הטיפול הקוגניטיבי-התנהגותי, אך אינן מחייבות תרגול מעשי והתמדה לאורך זמן במסגרת טיפולית.

 

מחקר שנערך באירלנד בשנת 2018 בחן התערבות ייחודית מסוג זה. במדינה שבאירופה הוקמו בעשורים האחרונים כמה ארגונים שמטרתם שיפור הידע בנוגע לבריאות הנפש בקרב הציבור. אחד מארגונים אלה הוא ארגון Aware, המספק תמיכה, מידע והתערבויות חינוכיות בנוגע לדיכאון ולהפרעות במצב הרוח. הארגון הוקם ב-1985, ובתחילת העשור הנוכחי, נבנתה במסגרתו תכנית "כישורים לחיים", שנועדה ללמד משתתפים מיומנויות CBT בסיסיות לצורך עזרה עצמית במצבי חרדה ודיכאון. התכנית פותחה על ידי צוות מבית הספר לרפואה באוניברסיטת גלאזגו.

 

תכנית "כישורים לחיים" נבנתה ככזאת המונה שישה מפגשים בני 90 דקות כל אחד. המפגשים הועברו בידי מנחים שהוכשרו במיוחד, וכללו לימוד על טיפול קוגניטיבי-התנהגותי ומיומנויות שונות מעולם זה. המחקר, שנערך בידי אנשי העמותה יחד עם בית החולים האוניברסיטאי סנט פטריק שבדבלין, התבסס על 1,885 משתתפים בתכנית, שגויסו דרך פרסומים ברשת. כלל המשתתפים התחייבו בתחילת הדרך על הגעה לששת המפגשים, וכן הצהירו כי לא עברו אירוע חיים משמעותי או טראומטי בסמוך להשתתפות בתכנית, זאת כדי לוודא שיוכלו להיעזר בה כיאות.

 

במהלך התכנית מילאו המשתתפים שאלונים המודדים את רמת תסמיני הדיכאון שלהם ואת רמת החרדה הכללית שאותה הם חווים. השאלונים מולאו בתחילת ההשתתפות בקבוצה, במטרה לבדוק מהי רמת הבסיס של הסימפטומים שלהם, ולאחר מכן במפגש השלישי (אמצע התכנית) והשישי (סיום התכנית). 47% מהמשתתפים נכחו בכל המפגשים, ובממוצע, משתתפי התכנית נכחו בערך בשני שלישים ממפגשי הקבוצות. ההשתתפות התאפשרה רק למי שמלאו להם 18, ורוב משתתפי התכנית לבסוף היו בני 35 עד 49.

 

תוצאות המחקר הצביעו על ירידה משמעותית בתסמיני הדיכאון של משתתפי התכנית, גם באמצע ההשתתפות בקבוצה וגם בסיומה. התוצאות עבור תסמיני חרדה היו דומות. במילים אחרות, בסיום הקבוצות, דיווחו המשתתפים בתכנית "כישורים לחיים" על רמה נמוכה יותר של חרדה ודיכאון מזו שנמדדה ביציאה לדרך. מכאן, נראה שהשתתפות בקבוצה ולימוד כלים מעולם ה-CBT להתמודדות עם חרדה ודיכאון, הצליחו לשפר את מצבם של המשתתפים, כפי שנמדד בשאלונים.

 

נוסף על כך, המשתתפים בקבוצות מילאו שאלונים קצרים על חווייתם בקבוצה, שאפשרו לחוקרים לנתח את הנושאים המרכזיים שעלו לצורך הפקת לקחים. ניתוח זה הוליד נושאים מרכזיים שאליהם התייחסו המשתתפים, הראשי שבהם הוא הדיווח על שינוי מהותי בהרגשתם ובתגובותיהם בעקבות העלאה למודעות של מחשבות, רגשות והתנהגויות בלימודי ה-CBT. לדוגמה, אחת המשתתפות דיווחה כי "התכנית עזרה לי לזהות התנהגויות שלא עזרו לבריאותי הנפשית, התנהגויות שהייתי צריכה לבקש עזרה כדי להתמודד איתן. אני יכולה לומר בביטחון שאני במקום בריא יותר היום". למעשה, נראה שהמשתתפים תפסו את השיפור במצבם כתוצאה ישירה של הידע שקיבלו, שאפשר להם להפחית מגננות, להשיג שליטה עצמית מרבית ולחוש עלייה בהערכתם העצמית.

 

נושא מרכזי נוסף שעלה מהמשתתפים בתכנית האירית הוא בניית "ארגז כלים" במהלכה. רבים מהמשתתפים תיארו כי לימוד מיומנויות לשימוש בחיי היום-יום סייע להם בבניית ארגז כלים שכזה – וכפי שתיאר אחד המשתתפים: "הקבוצה נתנה לי את הכלים כדי להתקדם קדימה". ממד נוסף שהיה משמעותי למשתתפי התכנית הוא הקבוצה והפחתת תחושת הבדידות – "דיבור עם אחרים" ו"אחווה" היו מושגים שבהם השתמשו המשתתפים תדיר במשובים שלהם. רבים מהם שאבו כוח מהלמידה מאחרים, מההזדהות עם מי שחווים קשיים דומים ומהאפשרות לבחון דברים מפרספקטיבות שונות דרך דיון קבוצתי. "הקורס יצייד אנשים בכלים כדי לשמר חיים שמחים, חיוביים ומלאי משמעות, זאת באמצעות העזרה בהתמודדות טובה יותר עם הבעיות שהם נתקלים בהן", כתב אחד המשתתפים. "זהו צד ענק בכיוון הנכון", כתבה במשוב משתתפת אחרת.

 

חושב/ת שמענה שכזה יכול להתאים גם לך? קראו עוד על הקבוצות שלנו

 

מקור:

Lyons, D., Collins, K., & Hayes, C. (2018). Offering support to the general public by building CBT-based life skills: lessons learnt from an initial evaluation. Irish journal of psychological medicine35(2), 103-112.

 

מאת צוות טובומה

שלח/י

שדה חובה

תודה על פניתכם!

אנו ניצור עמכם קשר בהקדם

שדה חובה

שדה חובה

שדה חובה

האתר  עוצב ונבנה ע"י | קודנט - בנייה ועיצוב אתרים לעסקים

מפת האתר

אתם מוזמנים ליצור עמנו קשר דרך טופס ונחזור אליכם במייל או בכל אחד ערוצי התקשורת שלנו בטלפון ובאינטרנט.

פרויקט טובומה

כתובת: תל אביב 

טלפון: 058-7262357