בדידות - מהי ומה הסכנות בה?​

בדידות מוגדרת באמצעות הפער בין רצונו של האדם בקשר וביחסים חברתיים לבין תפיסתו את קשריו ועולמו החברתי. היא לרוב מלווה בבידוד חברתי – מיעוט קשרים ויחסים בפועל - אך אינה בהכרח קשורה לכמות האנשים והקשרים החברתיים שיש לאדם. במילים אחרות, האדם עשוי להיות מוקף באנשים, אך עדיין לחוש בדידות וניכור מהאחר. מדובר ברגש מכאיב שמביא, לרוב, לפגיעה במצב הרוח ואף לדיכאון, לחרדה ולמצוקות נוספות. כיום, מקובל לראות בדידות כרגש המכוון אותנו לחפש אחר קשרים ואינטראקציות עם האחר, על מנת להימנע מכאב נפשי ומבידוד.

 

בדידות נחשבת לתופעה נפוצה מאוד, ולפי מחקרים שונים, שכיחה במיוחד בקרב צעירים עד גיל 25 ומבוגרים מעל גיל 65. כשתחושת הבדידות הופכת קבועה ומתמשכת, ניתן להתייחס אליה כאל תופעה נפשית בעלת דרגות חומרה שונות. במקרים מסוימים, מגיע המצב לכדי בדידות כרונית או חמורה. למעשה, נראה כי 5% עד 7% מהאוכלוסייה חשים בדידות חריפה או קבועה, זאת כשאחוז גבוה בהרבה סובל מבדידות מדי פעם. בארצות הברית למשל, סובלים כ-43 מיליון בני אדם מעל גיל 45 מבדידות או מבידוד חברתי ברמות שונות.

 

לבדידות השפעות מרחיקות לכת על מצבו הנפשי של האדם. לתופעה זו קשר חזק במיוחד לדיכאון, ולמרות שנים של מחקר, עדיין לא ברור לחלוטין אם בדידות גורמת לדיכאון – או להיפך. על כל פנים, בדידות נמצאה קשורה קשר הדוק למצוקה נפשית, לתסמינים דיכאוניים, לפגיעות קוגניטיביות ואף לאובדנות. מעבר לכך, אנשים החשים בדידות לרוב יחוו יותר לחץ וחרדה, יחושו רמות גבוהות יותר של כעס, ויחוו פגיעה משמעותית בהערכה העצמית ובדימוי העצמי שלהם.

 

מבחינה גופנית, התקדמות המחקר בשנים האחרונות מצביעה כי הבדידות מהווה סכנה בריאותית של ממש. למעשה, תוצאות מחקרים רבים הראו כי לבדידות ולבידוד חברתי יש קשר הדוק עם מוות בגיל צעיר מסיבות בריאותיות שונות. סיכויי המוות המוקדם הקשור בבדידות ובבידוד חברתי נמצאו דומים לאלה של מגיפות בריאותיות אחרות, כמו השמנת יתר. בניגוד לכך, נראה כי לאנשים בעלי קשרים חברתיים טובים, החשים בדידות לעתים רחוקות בלבד, סיכוי נמוך בכ-50% למוות מוקדם. אנשים בודדים סובלים יותר מבעיות שינה, כאבים כרוניים ויעילות נמוכה של המערכת החיסונית, ואף נמצאים בסיכון גבוה למחלות לב, השמנה, בעיות בלחץ הדם ולהידרדרות במצבם הקוגניטיבי (המתבטאת במחלות כמו אלצהיימר בזקנה).

 

הגורמים לבדידות הם תורשתיים וסביבתיים, ועל אף שאפשר לתלות תחושת בדידות ברקע משפחתי ובתכונות אישיותיות בלבד, ניתן להסביר את התופעה רק באמצעות שילוב בין האלמנטים השונים. החברה המערבית הדוחפת לאינדיבידואליות (לפעמים עד ניתוק של ממש מקשרים חברתיים ומשפחתיים) והעידן הטכנולוגי (המאפשר עצמאות עד כדי אפס תלות באחר) הם רק חלק מהגורמים הסביבתיים הגורמים למגפת הבדידות בימינו. נוסף על כך, אנשים שנפגשים עם אנשים בודדים ומרוחקים, הופכים מבודדים ומתמודדים עם תמיכה דלה, לחצים מרובים והתנסויות חברתיות שליליות, וכך "נדבקים" בניכור וחווים בדידות בעצמם.

 

לסיכום, בדידות פוגעת במיליוני בני אדם ברחבי העולם, ונפוצה במיוחד בבגרות הצעירה ובבגרות המאוחרת. למרות היותה תחושה שיכולה לכוון אותנו להקיף את עצמנו באחרים לשם רווחתנו, רבים מתקשים לעשות זאת בפועל, נותרים בודדים וזקוקים לסיוע בהושטת יד החוצה. על אף שרבים מאיתנו מתייחסים לבדידות כאל תופעה רגשית בלבד, היא טומנת בחובה סיכונים נפשיים ובריאותיים כאחד, ונחשבת כיום לגורם תחלואה מרכזי הפוגע באיכות חייהם של בני אדם רבים.  

 

מאת צוות טובומה

שלח/י

שדה חובה

תודה על פניתכם!

אנו ניצור עמכם קשר בהקדם

שדה חובה

שדה חובה

שדה חובה

האתר  עוצב ונבנה ע"י | קודנט - בנייה ועיצוב אתרים לעסקים

מפת האתר

אתם מוזמנים ליצור עמנו קשר דרך טופס ונחזור אליכם במייל או בכל אחד ערוצי התקשורת שלנו בטלפון ובאינטרנט.

פרויקט טובומה

כתובת: תל אביב 

טלפון: 058-7262357