מה מרגיש וחושב ילד החווה בדידות?

כשאנו מתבוננים בילדים הנראים לנו בודדים, נדמה כי התחום העיקרי שבו מתבטא סבלם הוא חברתי. התבוננות רחבה יותר תחשוף בפנינו כי בדידות, שמקורה פעמים רבות בדחייה ובהיעדרם של כישורים נחוצים להשתלבות חברתית, טומנת בחובה חוויות נוספות המשפיעות על עולמו הפנימי של הילד ועל התבגרותו. תחושותיו של ילד שכזה אינן תמיד ברורות לסביבתו, שכן לא תמיד אנו מבינים שתחת המעטה המרוחק, קיים רצון להתנסות ולהתקרב, שאינו מצליח לבוא לידי ביטוי.

 

אמנם התחום החברתי אינו היחיד שמהווה מכשול בפני הילד הבודד, אך מדובר בשדה עיקרי של אתגר. ילדים הסובלים מבדידות, בין אם בעקבות חרדה, התנסות שלילית בעבר או קושי התנהגותי, מתקשים לעתים קרובות בתקשורת עם האחר. פעולות הנראות שגרתיות - לגשת לאחרים, להתחיל בשיחה, לנהל תקשורת תואמת ולהשתלב בפעילויות שונות – נתפסות מאתגרות עד בלתי אפשריות. בעקבות הריחוק והנסיגה החברתית, אחרים לרוב תופסים את הילד הבודד כלא מעוניין, מוזר ולפעמים אפילו "סנוב". בתגובה הם מתרחקים ונמנעים ממנו בעצמם. דחייה חברתית זו בדרך כלל עומדת בניגוד מוחלט למציאות, שבה הילד מעוניין בקשר, אך סובל מהתווית שהודבקה לו, ומתקשה להשיגו. במקרים אחרים, עלול הילד להיות קורבן ללעג ולבריונות.

 

מלבד הקשיים בהשתלבות, סובלים ילדים בודדים ממצב רוח ירוד בהשוואה לבני אותו גיל שאינם סובלים מבדידות. בנוסף, דימויים העצמי נוטה להיות נמוך יותר, כשפגיעה זו אינה בלעדית רק לתחום הכישורים החברתיים. מחקרים הראו כי ילדים אלה חווים את עצמם כבעלי מסוגלות נמוכה בתחומים שונים, ומאמינים כי הסביבה תופסת אותם כנחותים ובלתי מוצלחים חברתית, לימודית ואישית. כל אלה הופכים אותם פגיעים יותר לרגשות דיכאון ואכזבה מעצמם, וכן להתנהגויות אגרסיביות ולבעיות בביטוי כעסים.

 

חשוב לזכור שמלבד הביקורת הסביבתית על ילדים בודדים, הנראים לאחרים כבלתי מעוניינים וכבויים, ערכם העצמי הנמוך הופך אותם למבקרים הגדולים ביותר של עצמם. ילדים אלה לעתים חשים חרדה מהשפלה ומדחייה בכל אינטראקציה, ממשית או מדומיינת, ולרוב נגלה כי מצוקה רבה נובעת מאמונות שליליות על עצמם. חרדה וביקורת עצמית אלו יכולות ללוות את הילד גם בתוך המשפחה, בקשרים שנראים מובנים מאליהם.

 

בתחום הלימודי, יחוו ילדים בודדים לאורך חייהם קשיים ומהמורות, שאינן קשורות בהכרח ליכולותיהם האקדמיות ולפוטנציאל שלהם להגיע להישגים. רבים מילדים אלה מתאפיינים בביישנות ובחרדה סביב נושאים חברתיים, כך שעבורם השתתפות בשיעור או בפורום קבוצתי היא משימה בלתי אפשרית. כמו כן, מאפיינים אלו עשויים למנוע מהם לשאול שאלות ואף לעבוד בקבוצה, ויכולים לזכות אותם בביקורת מצד מורים ומרצים, שכן הם נראים מרוחקים, כאילו אין בהם עניין ללמוד ולהעמיק.

 

הריחוק והנסיגה החברתית של הילד הבודד משפיעה גם על משפחתו. סממני הבדידות מעוררים תגובות שונות בקרב בני המשפחה, הנעות בין דאגה לבין ביקורת וכעס. ילדים אלה חשים לעתים קרובות את תסכול הוריהם מעולמם החברתי הדל, או חשים חנוקים מגוננות ההורים ומדאגתם היתרה.

 

הקשיים בתחומים השונים מתחברים יחד, ומייצרים חוויה מורכבת וייחודית לכל ילד (ומבוגר) בודד. לא כל הקשיים מאפיינים כל ילד בודד, אך המשותף לכולם הוא  חוויה של התמודדות לבד עם מחסום בלתי נראה, ההופך את יצירת הקשר לקשה עד בלתי אפשרית, למרות רצון להתקרב לאחר ולייצר אינטראקציה. לרוב, הסביבה אינה ערה לכך שמאחורי הנסיגה והריחוק, מסתתר רצון בקשר שנבלם בידי מצוקה גדולה. בתוך כך, הופכות העצבות, הביקורת העצמית והחרדה למתמשכות.

 

ילדכם/ן מתמודד/ת עם אתגרים דומים הנובעים מבדידות? ניתן לקרוא עוד על קבוצות לסובלים מבדידות בטובומה קשרים ועל קבוצות המיועדות להורים בטובומה הורים

 

מאת צוות טובומה

שלח/י

שדה חובה

תודה על פניתכם!

אנו ניצור עמכם קשר בהקדם

שדה חובה

שדה חובה

שדה חובה

האתר  עוצב ונבנה ע"י | קודנט - בנייה ועיצוב אתרים לעסקים

מפת האתר

אתם מוזמנים ליצור עמנו קשר דרך טופס ונחזור אליכם במייל או בכל אחד ערוצי התקשורת שלנו בטלפון ובאינטרנט.

פרויקט טובומה

כתובת: תל אביב 

טלפון: 058-7262357