חוויית ההורות לילד ביישן

"תמיד נראה לי שבחדר, לבד, הכי נוח לו. כשהוא בחברת אחרים הוא נראה עצור ומפוחד כל כך. לפעמים אני חושב לעצמי – 'הלוואי שכולם היו יכולים לראות כמה נהדר הוא', אבל מבין שהוא לא נותן לאף אחד לראות את זה. זה כאילו הוא לא יכול לתקשר עם אחרים, לא משנה כמה ניסינו לעזור, לארגן מפגשים, לעודד אותו לגשת. כמה זה מתסכל לראות ילדים של אחרים מתחברים, וכמה הוא 'חייזר' בכל מסגרת ומסגרת שבה הוא נמצא. לפעמים בא לי לנער אותו ולהגיד לו 'צא מזה!'".

 

הורות לילד ביישן מציבה אתגרים משמעותיים בפני ההורה, הנובעים, רובם ככולם, מהרצון הטבעי שירגיש בנוח וייצור קשרים חברתיים טובים עם האחר. כהורים, אנו רוצים שלילדינו יהיה כמה שיותר קל בכניסה למסגרות שונות ובהתקרבות לאחר. לפעמים בדמיוננו הילד שלנו מוקף חברים טובים, מתמודד היטב עם כל אתגר בבית הספר, משתתף פעיל בכל פורום קבוצתי ומגלה אסרטיביות בהתנהלות מול גורמים שונים. אך לעיתים אלו רק משאלות לבנו בזמן שהמציאות הפוכה. ההורות לילד המתקשה בסיטואציות שכאלה אינה חוויה פשוטה.

 

לא תמיד יש להורה הסבר לביישנות של ילדו, וחוויית ההורות לילד ביישן מלווה, לעתים תכופות, בניסיונות חוזרים ונשנים למצוא הסברים שכאלה. למעשה, ביישנות מופיעה בעקבות גורמים מולדים, כמו המזג שאיתו נולד הילד, בשילוב עם גורמים סביבתיים ורגשיים. לעתים הביישנות מתפתחת בעקבות היעדרן של התנסויות בין-אישיות מספקות, לפעמים מדובר בחיקוי של הורה שמתקשה חברתית בעצמו, ובפעמים אחרות מדובר בתוצאה של חוויה רגשית אחרת, כמו דימוי עצמי פגום או חרדה.

 

חיפוש ההסברים הזה מוביל לא פעם לתחושות אשמה קשות ולירידה בערך העצמי של הורים לילדים ביישנים. הורים רבים מטילים על עצמם את האחריות לקשייו החברתיים והבין-אישיים של הילד, ונוטים להרגיש שכישורי ההורות שלהם פגומים. שאלות רבות עולות בקרב הורים כאלה – האם גוננתי על ילדיי יותר מדי? האם לא אפשרתי לילד לצאת ולהכיר אחרים? אולי לא התאמצתי מספיק לחברו עם אחרים? שאלות אלה עשויות לכרסם בדימויים העצמי של ההורים, הן במסגרת תפקידם במשפחה והן כבני אדם, ולהוביל לתחושת בדידות.

 

יחד עם הירידה בערך העצמי, הורות לילד ביישן מביאה עמה, פעמים רבות, גם פגיעה בקשר ההורה-ילד. פגיעה זו נובעת הן מהקושי הטבוע בילד ליצירת תקשורת בין-אישית, שעשוי להתבטא גם בתוך הבית, והן מתסכולו של ההורה (עד כדי בושה) לנוכח המתרחש בעולמו החברתי הדל של ילדו. הילד הביישן, שהיה אמור לשמש מקור גאווה ומושא תקוותיו של ההורה, מתחוור להיות רחוק מהילד החברותי ו"מלך הכיתה" שנוצר בדמיונם של הוריו – מה שיכול להביא גם לתסכול, לאכזבה ואף סלידה מסוימת מהילד. רגשות שליליים אלו יכולים להגביר את הביקורת העצמית של ההורים, וללא כוונה, גם לפגום ביחסים במשפחה וביכולת לקבל את הילד ולעזור לו.

 

קושי נוסף שעשוי להתעורר במשפחות שבהן ילד ביישן הוא הביקורת הסביבתית. ההשתלבות החברתית, כמו גם נטילת חלק פעיל בפורומים קבוצתיים (שיעורים בבית הספר, ראיונות עבודה, קורסים בצבא ועוד), מהוות דרישות משמעותיות במסגרות השונות שאליהן יגיע הילד הביישן. הוריו נאלצים לעתים קרובות להתמודד עם ביקורת ומשוב שלילי לגבי קשייו הבין-אישיים של ילדם, כמו גם עם ההשוואה בין בנם/בתם לאחרים.

 

הקשיים השונים מסתכמים לחוויה הורית מורכבת ולתחושה של בידוד וניכור, הן בתוך המשפחה והן מחוצה לה. הורים רבים מוצאים את עצמם עייפים מהמאמצים למצוא פתרון לבעיות הילד, ובעקבות האכזבה והתסכול, נסוגים במידת מה מהקשר עמו בעצמם. הדבר מותיר הן את ההורים והן את הילד בודדים וחסרי מענה, ואף מכתים את היחסים בחוויה הדדית של דחייה. 

 

מעוניינים לקרוא עוד על השתתפות בקבוצה להורים המתמודדים עם אתגרים דומים? ניתן למצוא מידע נוסף בטובומה הורים

 

מאת צוות טובומה

שלח/י

שדה חובה

תודה על פניתכם!

אנו ניצור עמכם קשר בהקדם

שדה חובה

שדה חובה

שדה חובה

האתר  עוצב ונבנה ע"י | קודנט - בנייה ועיצוב אתרים לעסקים

מפת האתר

אתם מוזמנים ליצור עמנו קשר דרך טופס ונחזור אליכם במייל או בכל אחד ערוצי התקשורת שלנו בטלפון ובאינטרנט.

פרויקט טובומה

כתובת: תל אביב 

טלפון: 058-7262357