יותר שליטה, פחות חרדה: כיצד מסייעות סדנאות הגנה עצמית לנשים?

תקיפה או אלימות הם אירועים המעוררים פחד אצל כלל בני האדם. חששות וחרדות מתקיפה הם רגשות מוכרים לנשים באשר הן, בין אם נפלו קורבן בעברן לפגיעה מכל סוג שהוא, ובין אם נחשפו לכך דרך אמצעי התקשורת או סיפור של מכרה. לאחר עשרות שנים שבהן התקבעה תדמית חסרת אונים לציבור הנשים, בעשורים האחרונים פורצות נשים רבות את מעגל החרדה ובוחרות לנקוט באמצעים פעילים להגנה על עצמן. למעשה, הקולות הקוראים להתחזקות ולהעצמה נשית רק התעצמו יחד עם מחאת ה-MeToo#, והדגישו יותר מאי פעם את חשיבותה של העמידה האיתנה של נשים במאבק נגד האיומים עליהן, הממשיכים להתקיים.

 

כבר שנים רבות שהשתתפות בסדנאות ובהכשרות להגנה עצמית מהווה דרך מרכזית לחיזוק הביטחון והאסרטיביות. הכשרות מסוג זה מאפשרות לנשים ללמוד ולהתאמן בתגובה נפשית לאיום ובתגובה מילולית או פיזית לתקיפה, ומגבירות את המוכנות הגופנית והמנטאלית לתקריות אלימות. בנוסף, סדנאות מסוג זה מאפשרות לנשים לרכוש לעצמן ידע חשוב ולפתח אסטרטגיות אישיות להתמודדות עם אלימות מילולית או פיזית, בהקשר כללי או בהקשר מיני. נשים שעברו תקיפה בוחרות בסדנאות כדי לאזור מחדש אומץ וביטחון, ואילו אחרות נעזרות בהכשרות כדי להילחם בדימוי מוחלש שחוות ושעמו לא מוכנות להזדהות.

 

לסדנאות ההגנה העצמית לנשים, המתקיימות כבר שנים רבות בתצורות שונות, השפעות מרחיקות לכת על רווחתן הנפשית של המשתתפות בהן. מלבד המרכיב הבסיסי של לימוד הגנה עצמית ואימון פיזי, השפעתן של הסדנאות נמצאה משמעותית במישור ההתנהגותי ובמישור הרגשי כאחד. 

 

מחקרים שונים מצאו כי הערכתן העצמית של נשים עלתה בעקבות השתתפות בסדנאות שונות להגנה עצמית, בין אם כאלו שהעניקו כלים בסיסיים, ובין אם כאלו שדימו סיטואציה אלימה ודרשו תרגול אקטיבי, מילולי או פיזי, של התנגדות. העלייה בדימוי העצמי נרשמה מיד לאחר ביצוע הסדנאות, ונשמרה גבוהה יותר משהייתה בעבר גם כמה חודשים לאחר סיום הסדנה – ממצא המצביע על שינוי מהותי שנשאר לאורך זמן. חלק מהמחקרים בתחום אף מצאו כי נשים שלקחו חלק בסדנאות אף נקטו בהתנהגות אסרטיבית יותר במגוון מצבי חיים, לאחר השתתפותן בהכשרות.

 

מלבד הדימוי העצמי, נראה כי במחקרים מגוונים נמצאה השפעה חיובית של סדנאות ההגנה העצמית גם על תחושת השליטה של נשים. תחושת שליטה מתבטאת באמונה כי לאדם יש כוחות פנימיים להתמודדות, וכי הוא נתון פחות להשפעותיהם של כוחות חיצוניים. נשים שהשתתפו בהכשרות שונות דיווחו כי הרגישו שליטה רבה יותר על גורלן ועל מצבן, הן בסיום הסדנאות והן כמה חודשים לאחר מכן. יתרה מזו, מחקרים נוספים מצאו כי חלה הפחתה משמעותית בתחושת חוסר האונים, זאת לנוכח הדגשת הסדנאות את כוחן ואחריותן של נשים בהתמודדות מול מצבים מאיימים.

 

תכונה נוספת שבה נמצאו שינויים במחקרים היא תחושת המסוגלות העצמית של משתתפות בהכשרות להגנה עצמית. תחושת המסוגלות העצמית מתבטאת באמונה של האדם ביכולותיו להשתמש במשאבים השונים שברשותו כדי להתמודד עם אירועים שונים. במקרה של סדנאות הגנה עצמית, נשים רבות דיווחו על אמונה רבה יותר בכך שהן יכולות להגן על עצמן תוך שימוש בכלים שנלמדו. בנוסף, נראה כי המשתתפות דיווחו גם על מוטיבציה רבה יותר להתגונן מפני איומים, מתוך האמונה המחודשת ביכולת שלהן לעשות זאת. במחקרים אף נמצא כי משתתפות רבות הרגישו מסוגלות פיזית גבוהה יותר לאחר הסדנאות, תחושה שנשמרה גם חודשים רבים לאחר סיום ההכשרות.

 

השפעה חשובה של סדנאות הגנה עצמית היא, בנוסף, הפחתה משמעותית של חרדה. מחקרים שבדקו את רמות החרדה של משתתפות בסדנאות שונות, מצאו כי תחושה החרדה פחתה משמעותית ולאורך זמן. בנוסף לחרדה הכללית, מחקרים אחרים שבדקו פחד מתקיפה מינית מצאו אף הם כי החשש פחת לנוכח ההשתתפות בהכשרה ולימוד הגנה עצמית.

 

תוצאה חשובה נוספת שעליה מצביע המחקר הוא הפחתה של הימנעות שמקורה בחרדה. נשים רבות נמנעות מסיטואציות מסוימות עקב החשש מפגיעה, באופן שלעתים עלול לפגוע באיכות חייהן. ישנן נשים הנמנעות מהליכה ברחוב מסוים, מיציאה מהבית בשעות הערב ואף מהגעה למקומות בילוי – בחירות המגבילות את החופש שלהן במרחב הציבורי רק בגלל היותן נשים. מחקרים שבדקו זאת מצאו כי לאחר השתתפות בסדנאות המחזקות ביטחון עצמי ואמון ביכולת להגנה עצמית, נשים עסקו פחות בהימנעות ממצבים שמהם נמנעו בעבר, ואף בחרו יותר להגיע למקומות הומי אדם ולהשתתף בפעילויות שחששו להגיע אליהן.

 

לסיכום, סקירת ההשלכות החיוביות של סדנאות להגנה עצמית לנשים מצביעה, ללא ספק, כי השפעתן של הכשרות מסוג זה חוצה את גבולות המסוגלות הפיזית וההתנגדות המעשית לתקיפה אפשרית. יתרונן של הסדנאות נעוץ לא רק ביכולתן להקנות מיומנויות מעשיות, אלא גם באפשרות להעניק לנשים באשר הן תחושת ביטחון רבה יותר בעצמן, תחושת שייכות ואמונה ביכולתן. באמצעות פעילות מעצימה זו, המתקיימת לרוב בקבוצה, זוכות נשים לתחושת שייכות ולהפגת הבדידות שבהתמודדות לבד עם החשש מפגיעה. 

מאת צוות טובומה

 

מעוניינת במידע נוסף על סדנאות להגנה עצמית? ניתן לקרוא עוד בטובומה נשים

 

שלח/י

שדה חובה

תודה על פניתכם!

אנו ניצור עמכם קשר בהקדם

שדה חובה

שדה חובה

שדה חובה

האתר  עוצב ונבנה ע"י | קודנט - בנייה ועיצוב אתרים לעסקים

מפת האתר

אתם מוזמנים ליצור עמנו קשר דרך טופס ונחזור אליכם במייל או בכל אחד ערוצי התקשורת שלנו בטלפון ובאינטרנט.

פרויקט טובומה

כתובת: תל אביב 

טלפון: 058-7262357