התמודדות עם חרדה חברתית: האם הזמן עושה את שלו?​

התמודדות עם ביישנות וחרדה חברתית יכולה ללוות אדם במשך תקופות ארוכות בחייו, לעתים אפילו מילדות. כמו בקשיים אחרים, לפעמים אנו נוטים לחשוב שהבעיה תחלוף מעצמה ושהתסמינים המאפיינים אותה יפחתו. המחשבה הזו קשורה להבנה כי במצבים רבים נכון לתת לזמן "לעשות את שלו". הבנה זו מובילה רבים להאמין שאין להם השפעה על קשיים רגשיים ונפשיים שהם חווים, ולרצות ולקוות שאלו יחלפו כלא היו עם מעבר העונות, כמו קירור המאפיין את ימי החורף וחולף עם בוא האביב.  

 

ואולם, נראה כי במציאות, תסמיניהם של אנשים הסובלים מחרדה חברתית אינם פוחתים או נעלמים מעצמם. זהו אחד הממצאים העולים ממחקרים שונים הבודקים את יעילותם של טיפולים פסיכולוגיים. במחקרים אלו נוהגים להשוות בין תסמיניהם של משתתפים בטיפול לבין תסמיניהם של אנשים אחרים, שלא השתתפו בו. בשנת 2017, קבוצת חוקרים מגרמניה החליטה לסקור כ-30 מחקרים שעסקו בטיפולים בחרדה חברתית, ולהשוות בין יעילותם של הטיפולים לבין רמת התסמינים של אלו שהיו ברשימת המתנה לטיפול, וטרם עברו אותו. בכל המחקרים, משך זמן הטיפול היה זהה למשך הזמן ברשימת ההמתנה.

 

החוקרים הדגישו כי בחרו לבחון מחקרים שבהם הייתה קיימת רשימת המתנה מכמה סיבות. ראשית, ברשימת ההמתנה נמצאים אנשים שפנו לטיפול, אך נאלצים לחכות לו מסיבות שונות. שנית, בעבר הועלו השערות כי עצם הפנייה לטיפול משפרת מעט את המצב ומביאה להטבה בהרגשתם של הפונים. שלישית ואחרונה, ההשוואה בין רשימת המתנה לטיפול אקטיבי מאפשרת ללמוד היטב גם מהי השפעתה של ההתערבות הפסיכולוגית על המשתתפים שטופלו.

 

בסקירה המקיפה הושוו הממתינים לטיפול למטופלים במגוון שיטות יעילות לטיפול בחרדה חברתית. המחקרים שנסקרו כללו טיפול קוגניטיבי-התנהגותי פרטני וקבוצתי, טיפול קוגניטיבי-התנהגותי מיוחד לחרדה חברתית, טיפולים קוגניטיביים-התנהגותיים באינטרנט ובמסגרת חוברת לעזרה עצמית, טיפול פסיכולוגי בשיטה פסיכודינאמית וכן טיפול בהבעה וביצירה (ובאופן ספציפי, ביבליותרפיה). בכולם נמצא שיפור משמעותי במדדי החרדה החברתית של המשתתפים, כמו גם שיפור מכובד במדדים של דיכאון ותפקוד. לעומת זאת, נמצא כי בעשרות המחקרים שנבדקו, לא חל שיפור במצבם של הממתינים לטיפול, הן במדדי חרדה חברתית והן במדדי דיכאון. חשוב לציין כי גם ממתינים שנעזרו בטיפול תרופתי בלבד לא הראו שיפור משמעותי במצבם, ראיה התומכת ביעילותו המוגברת של טיפול תרופתי כשהוא ניטל במקביל לטיפול נוסף.

 

ממצאי הסקירה מדגישים כי בניגוד לאמונה הרווחת, זמן אינו מייצר הטבה במצבם של אנשים המתמודדים עם חרדה חברתית. בממצאיהם, הדגישו החוקרים כי היעדר טיפול בחרדה חברתית מציב את המתמודדים עמה בסיכון להידרדרות במצבם ולהחרפת התסמינים שלהם. לצד זאת, המחקרים השונים שמראים את יעילותם של טיפולים בחרדה חברתית מצביעים על הכיוון החיובי והשיפור המושג בעקבות טיפולים אלה. ניכר כי עצם הפנייה לטיפול מהווה אבן דרך משמעותית, ובצער ניתן לשער כי אחרים, המתבוששים ומהססים לבקש סיוע, עלולים לסבול עוד יותר ולאורך זמן.

 

מקור:

Steinert, C., Stadter, K., Stark, R., & Leichsenring, F. (2017). The effects of waiting for treatment: A meta‐analysis of waitlist control groups in randomized controlled trials for social anxiety disorder. Clinical psychology & psychotherapy24(3), 649-660.

מעוניינים בסדנה למתמודדים עם חרדה חברתית וביישנות? ניתן לקרוא עוד כאן

 

ניתן למצוא מידע נוסף על טיפול בחרדה חברתית באינטרנט באוניברסיטת חיפה ועל טיפול במסגרת מחקר באוניברסיטת תל אביב

 

מאת צוות טובומה

 

שלח/י

שדה חובה

תודה על פניתכם!

אנו ניצור עמכם קשר בהקדם

שדה חובה

שדה חובה

שדה חובה

האתר  עוצב ונבנה ע"י | קודנט - בנייה ועיצוב אתרים לעסקים

מפת האתר

אתם מוזמנים ליצור עמנו קשר דרך טופס ונחזור אליכם במייל או בכל אחד ערוצי התקשורת שלנו בטלפון ובאינטרנט.

פרויקט טובומה

כתובת: תל אביב 

טלפון: 058-7262357