לא רק רכישת חברים: תפקידם של כישורים חברתיים בבריאות שלנו

 

כישורים חברתיים מהווים מונח רחב המתייחס למגוון יכולות ומיומנויות בתחום החברתי. מדובר במיומנויות הנרכשות בילדותנו, בהתבגרותנו וגם בהמשך חיינו כבוגרים, ומהוות הבסיס ליצירת קשר עם אחרים, למטרות חברתיות, רומנטיות או מקצועיות. כישורים אלה אינם מולדים; הם נרכשים ומשתכללים על ידינו בכל עת, ולעתים אנו נתקלים בקושי ביישומם. אנשים מסוימים עלולים למצוא עצמם סובלים מליקויים בתחום הכישורים החברתיים, ואילו אחרים יכולים לחוות נסיגה חברתית וניוון של מיומנויות בתחום זה בעקבות משברי חיים.

 

תפקידם של כישורים חברתיים נחקר בהקשרים שונים. מחקרי עבר מצאו כי אנשים עם כישורים חברתיים טובים חשים סיפוק רב יותר בחיי הנישואים שלהם, מצליחים יותר מאחרים בלימודים, חווים הצלחה בתחום התעסוקה והעסקים, ואף נהנים מקשרי חברות ארוכים ומתחושות אמון הדדי ואושר. לעומתם, אנשים בעלי כישורים חברתיים נמוכים נמצאו בסיכון רב יותר להתנהגויות מסוכנות, לשחיקה בעבודה ולהתמכרות לשימוש באינטרנט. כמו כן, ליקויים בכישורים החברתיים קשורים קשר הדוק לחרדה, דיכאון וקשיים נפשיים נוספים.

 

כדי לתאר את הקשר בין כישורים חברתיים לבריאות נפשית, נבנה מודל הפגיעות עקב מחסור בכישורים חברתיים. מודל זה גורס כי כישורים חברתיים טובים מאפשרים לשאוב תמיכה מרשתות חברתיות המקיפות את האדם, וכי תמיכה זו משמשת מעין מחסום נגד השפעות פסיכולוגיות שליליות של אירועי מתח נפשי. לעומת זאת, אנשים בעלי כישורי חברתיים דלים מתקשים להשיג תמיכה מסביבתם, ועל כן, בהיעדר חוצץ בינם לבין אירועי מתח נפשי, סובלים יותר מקשיים נפשיים. למעשה, המודל מצביע על כך שאנשים בעלי כישורים חברתיים דלים סובלים משתי מצוקות עיקריות. האחת היא יותר מתח נפשי בשל היעדרם של חיזוקים מהסביבה, והשנייה היא בדידות עמוקה. זו הופכת גם את בריאותם הפיזית לפגיעה מאוד.

 

מחקר עדכני שהתפרסם בתחילת 2019 בדק את הקשר הבלתי ישיר בין כישורים חברתיים לבריאות נפשית ופיזית. כישוריהם החברתיים של 775 משתתפים נמדדו בעזרת שאלונים, כשהממדים שנבדקו הם יכולת להשיג תמיכה רגשית, יכולת לסרב לפעילות שלילית, יכולת ליזום יחסים ויכולת לספר לאחרים על רגשות ומחשבות. בנוסף, נבדקו המתח הנפשי של המשתתפים, רמת הבדידות שלהם וכן רמת בריאותם הפיזית והנפשית.

 

תוצאות המחקר הצביעו על כך שכישורים חברתיים דלים קשורים קשר חזק למדדי הבדידות והמתח הנפשי של המשתתפים. כלומר, כישורים חברתיים דלים קשורים לבדידות רבה יותר ולמתח נפשי גבוה. בנוסף, מדדי בדידות ומתח נפשי גבוהים נמצאו קשורים לבריאות נפשית נמוכה. תוצאות דומות התקבלו גם עבור מדדי הבריאות הגופנית. בחינת התוצאות הכוללות של המחקר מצביעה על כך שקיים קשר עקיף בין כישורים חברתיים דלים לבין בריאות נפשית ופיזית לקויה, העובר דרך רמות גבוהות של בדידות ומתח נפשי. 

 

החוקרים הצביעו על כמה משמעויות חשובות לתוצאות המחקר. ראשית, מדובר בראיה חזקה לכך שיש קשר בלתי ישיר בין כישורים חברתיים לבריאות נפשית ופיזית, העובר דרך בדידות ומתח נפשי. ראשית, אנשים עם כישורים חברתיים טובים צפויים להנות מאיכות חיים גבוהה יותר כתוצאה מהאינטראקציות החברתיות שהם יוצרים. שנית, נראה שמתח נפשי ובדידות הם סיבות אפשריות לכך שאנשים עם כישורים חברתיים דלים סובלים יותר מקשיים נפשיים. לבסוף, הממצאים הקושרים בין כישורים חברתיים דלים ובריאות פיזית לקויה הם חדשניים מאוד, ונראה שרכישת כישורים חברתיים יכולה להיטיב לא רק עם הרווחה הנפשית, אלא גם עם הבריאות הגופנית.

 

מרגישים קושי בתחום הכישורים החברתיים? ניתן לקרוא עוד על השתתפות בקבוצה מתאימה בטובומה קשרים

 

מקור:

Segrin, C. (2019). Indirect effects of social skills on health through stress and loneliness. Health communication34(1), 118-124.

 

מאת צוות טובומה

 

 

שלח/י

שדה חובה

תודה על פניתכם!

אנו ניצור עמכם קשר בהקדם

שדה חובה

שדה חובה

שדה חובה

האתר  עוצב ונבנה ע"י | קודנט - בנייה ועיצוב אתרים לעסקים

מפת האתר

אתם מוזמנים ליצור עמנו קשר דרך טופס ונחזור אליכם במייל או בכל אחד ערוצי התקשורת שלנו בטלפון ובאינטרנט.

פרויקט טובומה

כתובת: תל אביב 

טלפון: 058-7262357