כיצד ניתן לטפל בחרדה ללא תרופות?

 

לא אחת מצאנו את עצמנו חווים אותה. לפעמים מתחילה לאט, מבעבעת, מתפשטת באיטיות. בפעמים אחרות, עולה במהירות ומציפה אותנו. ממלאת אותנו בתחושה שמשהו נורא קורה, שהעתיד לא ברור, שאנחנו לא מסוגלים להתמודד עם משהו. לא תמיד אנחנו מצליחים לזהות מה גרם לה, אבל לעתים הדבר שעורר אותה ברור לנו, אבל אנחנו חסרי אונים מולו.

 

חרדה היא תגובה לאיום חיצוני כלשהו, או לאירוע המתחולל בתוכנו, הגורמת למתח וללחץ נפשי. אותה תחושת אי-נוחות מתעוררת בעקבות תחושת הסכנה שאותו איום חיצוני או פנימי מעורר בנו. לעומת פחד, שנחווה כתגובה לאיום חיצוני ברור, חרדה יכולה להופיע גם בתגובה לאירועים שאינם מסכנים אותנו ברמה האובייקטיבית, אלא רק נחווים מסוכנים מבחינתנו, מסיבות שונות.

 

ביטוייה של החרדה ניתנים לחלוקה לכמה מישורים. בתחום הקוגניטיבי, היא מלווה בפגיעה מסוימת בתהליכי החשיבה והתפיסה שלנו. בתחום הזה מתבטאות תחושות הבלבול שאנו חווים בזמן רחדה, הקושי להתרכז ולהתמקד, האתגר המורכב שבחשיבה בהירה. לצד זה, החרדה היא רגש ועל כן השפעותיה הרגשיות ניכרות גם הן. לחלקנו אולי מוכרת תחושות של חשש, דכדוך, עצבנות ואולי אפילו כעס על עצמנו ועל אחרים בזמן חרדה. בנוסף, מתבטאת החרדה גם במישור ההתנהגותי – היא גורמת לנו להתרחק מראש מהגורם המאיים עלינו, מביאה אותנו לנקוט פעולות שונות כתוצאה מהמצב הרגשי והקוגניטיבי שבו אנו שרויים. במינונים נמוכים, חרדה נחשבת יעילה – רגש שטבוע בנו מבחינה אבולוציונית, ואמור לעזור לנו להתכונן לאירועים מאיימים. עם זאת, פעמים רבות, אנו עדים לחרדה שמתעוררת ומתגברת גם כשאין איום של ממש. במקרים כאלה, חרדה הופכת מרגש שיוצר מוטיבציה להתגוננות ולפעולה, לתופעה שפוגעת באיכות החיים שלנו.

 

ההיבטים הפיזיים והנפשיים של חרדה שזורים זה בזה ומזינים זה את זה. כל אחד מהם תורם למעגל, שמייצר החמרה של החרדה בכל פעם שאנו נפגשים איתה. בנוסף, תחושת החרדה וההפרעות הנגזרות ממנה מייצרות תחושה קשה של חוסר שייכות. שאלות כמו "האם אני היחיד שמתמודד עם דבר כזה?" או "מה לא בסדר איתי?" מתעוררות לא פעם, ומייצרות ריחוק בין האדם החרד לבין סביבתו. בין אם הסביבה מתקשה להבין, ובין אם האדם עצמו בוחר לסגת בעקבות הקושי שלו – תחושת הניכור עלולה לתרום משמעותית למצוקה הנפשית. אז מה הפתרון?

 

טיפול בחרדה נעשה בצורות שונות ומגוונות, אחת מהן היא טיפול תרופתי. תרופות יכולות לסייע לנו, אך הן לא בהכרח הפתרון האידיאלי מבחינתנו. התערבויות טיפוליות שונות נועדו להקלה בסימפטומים השונים של החרדה, לעבודת עומק להתחקות אחר שורשיה, ואף להצטיידות בכלים שיעזרו להתגבר עליה.

 

שיטת טיפול הנחשבת יעילה במיוחד לחרדה היא טיפול קוגניטיבי-התנהגותי, על סוגיו השונים. טיפול זה מתמקד במישור הקוגניטיבי של החרדה, ובו עובדים המטופל והמטפל על זיהוי הנחות שגויות ודפוסי חשיבה לא יעילים, תוך ניסיון הדרגתי לשנותם. לצד זאת, טיפול זה מתאפיין באימון ובתרגול של מפגש עם הגורם מעורר החרדה – על מנת להתנסות בטכניקות להרגעה ולהתמודדות, שיעזרו להפוך את המפגשים לקשים פחות ופחות לאורך זמן. הטיפול בדרך כלל קצר מועד ומתמקד בחרדה עצמה.

 

לצד טיפול קוגניטיבי-התנהגותי, ניתן להיעזר גם בפסיכותרפיה אישית, טיפול ממושך בשיחות המאפשר התייחסות להקשרים רחבים יותר בחייו של האדם. לעתים, נובעת החרדה ממשבר ספציפי, מקושי נפשי נלווה או מנסיבות חיים מורכבות, המצריכות תשומת לב ארוכת טווח לאלמנטים שונים. כיום, מטפלים רבים מציעים פסיכותרפיה ממוקדת רגש (טיפול פסיכודינמי) לצד שילוב טכניקות קוגניטיביות והתנהגותיות להקלה על סימפטומים ועל ההתמודדות עם החרדה.

 

כשם שטיפול פרטני יכול לסייע בהקלה על החרדה, כך יכולה גם מסגרת קבוצתית להיות מסגרת משמעותית ומועילה לבעיה זו. כיום, קיימות מסגרות קבוצתיות מגוונות, המציעות סיוע בגישות טיפוליות שונות. ניתן להצטרף לקבוצה קוגניטיבית-התנהגותית כדי להתמודד עם החרדה יחד, וניתן להצטרף לקבוצות שיח ותמיכה בגישות טיפוליות אחרות. כמו כן, ניתן ללמוד בקבוצה על מהות החרדה, על מאפייניה, ועל הכלים השונים המסייעים לנו לחיות איתה.

 

ואולם, הפנייה לעזרה חיצונית היא צעד מורכב בפני עצמו, ולא תמיד אנו מרגישים מוכנים לעשותו. מכאן, שקיימות גם דרכים נוספות להקלה בחרדה. ספרי עזרה עצמית ומדריכים מומלצים יכולים לעזור לנו לסגל כלים ודרכים להתמודדות. כמו כן, קריאה ולימוד עצמאי על חרדה ועל דרכי ההתמודדות איתה יכולות לצייד אותנו בידע חשוב להתמודדות. לבסוף, נוכל להיעזר בכלים גופניים ובטכניקות הרגעה שונות באופן עצמאי, כמעין קו הגנה ראשון. מדיטציה, מיינדפולנס, נשימות, הרפיית שרירים או יוגה – כולן שיטות וטכניקות פיזיות שיכולות לסייע לנו לווסת את המתח הנפשי, ויחד איתו את החרדה. חלקן אף משולבות בטיפולים פסיכולוגיים שונים, והיכרות עמן עשויה להקל עלינו משמעותית גם אם נחליט בעתיד לפנות לסיוע חיצוני. 

 

קראו עוד על האפשרות להיעזר בקבוצה כדי להתמודד עם חרדה בטובומה קשרים

 

שלח/י

שדה חובה

תודה על פניתכם!

אנו ניצור עמכם קשר בהקדם

שדה חובה

שדה חובה

שדה חובה

האתר  עוצב ונבנה ע"י | קודנט - בנייה ועיצוב אתרים לעסקים

מפת האתר

אתם מוזמנים ליצור עמנו קשר דרך טופס ונחזור אליכם במייל או בכל אחד ערוצי התקשורת שלנו בטלפון ובאינטרנט.

פרויקט טובומה

כתובת: תל אביב 

טלפון: 058-7262357