מה זה בכלל כעס – ומה זה אומר לנהל אותו?

כולנו מרגישים אותו מעת לעת. לעתים הוא קל וחולף, כשמשהו "מדגדג" או פורט בעדינות על נקודה רגישה שלנו. בפעמים אחרות מדובר בגל ששוטף אותנו, גורם לנו להגביה את עוצמת קולנו, להזיע, לחוש שטמפרטורת הגוף עולה. אין ויכוח שכעס מוכר לכולנו, גם אם אנחנו רק מפטירים מעת לעת לאדם אחר שמשהו "מכעיס אותנו". אך מהו בעצם הרגש הזה ומה זה אומר "לנהל" כעסים?

 

כעס הוא רגש אנושי, אוניברסלי ונורמלי ונחשב לאחד הרגשות הבסיסיים, יחד עם רגשות כמו שמחה, עצב, גועל ופחד. כעס מתעורר בדרך כלל בעקבות אירוע שלילי, ולעתים קודמים לו רגשות הפתעה, תסכול, פחד או גועל. כעסים ברמות נמוכות עד גבוהות הם חלק מהחיים, וביטוי הכעס שלנו הוא חשוב לשגרת חיינו ולרווחתנו הנפשית. כל אדם חווה כעס, אך בעוצמות ובאינטנסיביות שונה, אך רגש זה הופך בעייתי כשהוא מופיע לעתים קרובות מאוד בצורה חזקה ונמשך זמן רב עד לרגיעה. 

 

כשאנחנו כועסים, שרשרת תגובות פיזיולוגיות מתחילה בגופנו, וכוללת האצה בפעימות הלב, עלייה של חום הגוף, האצת הנשימות ולעתים קוצר נשימה, עלייה במתח השרירים ואף הזעה ורעד. המחשבות שלנו הופכות ממוקדות במוקד המפריע לנו ואנו מתקשים להתרכז בדברים אחרים. תגובות כעס הן מגוונות, מגיעות בעוצמות שונות ומופנות כלפי פנים או כלפי חוץ. תגובות מופנמות הן בכי, מחשבות שליליות ומשפילות על עצמנו ולעתים אף פגיעה עצמית. לעומתן, תגובות מוחצנות הן אלו המוכרות לנו יותר, וכוללות צעקות, אלימות מילולית, עלבונות ואף פגיעה פיזית ברכוש ובבני אדם אחרים. חלק מהתגובות יכולות להופיע בעוצמה מתונה, אך כשהן עוצמתיות במיוחד, קיצוניות ומתרחשות באופן תדיר, כנראה קיימת בעיה בניהול הכעסים.

 

מיתוסים שונים התבססו סביב רגש זה, בעיקר עקב הקושי להתמודד ולהכיל אותו, הן בעצמנו והן באחרים. כדי להבין את הנושא טוב יותר, ננסה להתייחס לדעות הרווחות לגבי כעס ולהציג את התמונה המלאה.

 

כעס הוא רק אירוע כימי במוח ולכן אי אפשר לשלוט בו

כעס, כמו רגשות אחרים, אכן מערב תגובות כימיות במוח, המובילות להשפעות פיזיולוגיות שונות וכן להתנהגות. בין היתר, כאמור, כשאנו כועסים אנו חשים עלייה בחום הגוף, האצת דופק הלב, הזעה מוגברת ודריכות פיזית גבוהה. עם זאת, ניתן ללמוד לזהות מהם האירועים שגורמים לנו כעס, וכן לפעול בשיטות שונות להרגעה ולוויסות הכעס, אם אנו הוא מתבטא באופן עוצמתי מדי. כמו ברגשות אחרים, פעולה כימית במוח אינה גזירת גורל, וניתן לפעול לניהול ולהכלת הכעס.

 

כעס ותוקפנות הם אינסטינקטיביים ובריאים לאדם, כמו אצל בעלי חיים

כעס בהחלט נחשב לתגובה טבעית והישרדותית למצבים שבהם הביטחון שלנו מתערער, וסברה רווחת היא כי בעבר הרחוק, הוא שימש כאמצעי להישמרות מפני מצבים מאיימים ומסכני חיים. למרות האופי האינסטינקטיבי של רגש זה, חיי היום-יום שלנו אינם רצופים איומים קיצוניים המצריכים מאיתנו להתמודד עם תוקפים אפשריים. על כן, כעס הוא אמנם תגובה טבעית למצבים שליליים ומורכבים עבור האדם, אך כשהוא מופיע באופן תדיר ושכיח ומתבטא בעוצמות המפריעות לתפקוד, אין זה נכון להתייחס אליו כאל אירוע בריא התורם להישרדותנו. למעשה, ביטויי כעס אגרסיביים ומרובים וקושי לנהל כעס נמצאו כגורמות לבדידות, להתנהגות מסכנת ולמצוקה נפשית, שבהכרח אינן תורמות להישרדותו של האדם.

 

הוצאת כעסים ("אוורור") היא דרך טובה להתמודדות איתם

למעשה, ביטוי רגשות עצורים, המכבידים על האדם ועשויים לייצר מצוקה נפשית גדולה, הוא דבר חשוב, הנעשה פעמים רבות במסגרת טיפול. לצד זאת, חשוב לציין כי ביטוי כעס בצורה אגרסיבית ובלתי מבוקרת עלול להוביל להתנהגויות קשות, כמו אלימות ותוקפנות פיזית. ביטויי כעסים עוצמתיים במיוחד יכולים להיות הטחת חפצים, בצעקות, קללות ופגיעה באחר. אדם המתקשה בניהול ובביטוי הולם של כעס עלול "לאבד את עצמו", ולהתמודד עם השלכות מעשיו לאחר מכן, דבר שלא יוביל להקלה בטווח הארוך. מקרים כאלה יכולים לגרום ל"שחרור" הכעס להפוך לאיום ממשי על הסביבה, ולהותיר את האדם מבודד, מיואש ומלא חרטה על מעשיו.

 

כדי להתמודד עם כעס, צריך פשוט לספור עד עשר ולנשום נשימה עמוקה

ספירה בלב או תרגול נשימות בהחלט יכולים לעזור בהתמודדות עם כעס. טכניקות שכאלו בדרך כלל זמינות לנו כמיומנויות שרכשנו בילדות, ובכל פעם שכעסנו על דבר מה, נאמר לנו "לנשום עמוק" או "לספור עד עשר, עד שיעבור". אך כדי לנהל כעס ברמות גבוהות, המלווה אותנו בסיטואציות שונות ובעוצמה ניכרת, יש לשכלל את המיומנויות הבסיסיות שלנו. יש תמיד לבחון, לאחר מעשה או בהתייעצות עם אחרים, אם אכן הצלחנו לנהל את הכעס, ואם התשובה שלילית – כדאי לרכוש מיומנויות נוספות ולתרגל אותן כדי להימנע ממצב שבו הכעס מנהל אותנו.

 

אנשים מתוסכלים חווים יותר כעס, ולכן התסכול הוא מוקד הבעיה לניהול הכעס

תסכול אכן מהווה רגש רלוונטי שעלול להוביל לרמות גבוהות של כעס ולקשיים בניהולו. הדבר בולט לנו במיוחד אצל ילדים, שסף התסכול הנמוך שלהם לפעמים מביא להתפרצויות בכי ולהתקפי זעם. גם מבוגרים בעלי סף תסכול נמוך בדרך כלל יחוו יותר כעס מאחרים. חרף החשיבות הגבוהה של הפחתת תסכול גבוה, שיכול לייצר תגובות בעייתיות ומצוקה נפשית ניכרת, כדי לנהל בהצלחה כעסים יש להתייחס לרבדים נוספים, ולבדוק כיצד אנו מבטאים את הכעס שלנו. כדי לשפר את מיומנויות ניהול הכעס, רצוי וחשוב לרכוש כישורים ומיומנויות לפתרון בעיות, לביטוי רגשי הולם, לוויסות רגשי, לגמישות ולסובלנות.

 

כעס הוא תמיד שלילי ולכן צריך להיפטר ממנו

לאורך חיינו, סביר מאוד שאגרנו זיכרונות שונים שבהם מיוצג הכעס שלנו או של אחרים באופן שלילי. מדובר ברגש שהופעתו בעוצמה גבוהה, לעתים קרובות ובאופן ממושך אינה נעימה, והשלכותיה לעתים קשות ומרחיקות לכת. אך למעשה, כעס המנוהל היטב ונמצא בשליטה יכול להוביל אותנו גם לתוצאות רצויות ולעזור לנו בהשגת מטרותינו. מחקרים מצאו כי תחושת כעס מידתית, כזו שנשלטת על ידי האדם, יכולה להביא להשגת מטרות מסוימות, כמו למשל הגעה להישגים במשא ומתן עסקי, ניצחון בתחרויות ספורט וצבירת נקודות במשחקי מחשב. בתוך כך, כעס יכול לעתים לשרת אותנו – אך רק כשהוא מנוהל כהלכה ושאנחנו לא נמצאים תחת שליטתו.

 

המשמעות של ניהול כעסים היא ללמוד כיצד לא לכעוס

כאמור, כעס הוא רגש טבעי, והשאלה לגביו איננה אם אנו מרגישים אותו – שכן התשובה לשאלה זו חיובית בהכרח – אלא מה אנחנו עושים איתו. זיהוי הדברים שמכעיסים אותנו יכול לסייע לנו למצוא דרכים טובות יותר להתמודדות עם רגש זה ולשפר את איכות חיינו משמעותית. הרעיון אינו להימנע מכעס, אלא לאפשר לאדם לווסת אותו בדרכים יעילות, להביא לשליטה עצמית ולהימנע מפגיעה בקשרים ובשדות שונים בחיים כתוצאה מביטויי כעס אגרסיביים. 

 

​מאת צוות טובומה

שלח/י

שדה חובה

תודה על פניתכם!

אנו ניצור עמכם קשר בהקדם

שדה חובה

שדה חובה

שדה חובה

האתר  עוצב ונבנה ע"י | קודנט - בנייה ועיצוב אתרים לעסקים

מפת האתר

אתם מוזמנים ליצור עמנו קשר דרך טופס ונחזור אליכם במייל או בכל אחד ערוצי התקשורת שלנו בטלפון ובאינטרנט.

פרויקט טובומה

כתובת: תל אביב 

טלפון: 058-7262357