חרדה חברתית

מבוכה וחשש הם רגשות נפוצים במצבים חברתיים שונים, ורוב בני האדם חוו אותם בנקודה כזו או אחרת בחייהם. רובנו חוששים להיות חריגים ומפחדים מהאפשרות של דחייה, לעתים באופן שמביא אותנו להימנע מסיטואציות מסוימות או ממפגש עם אדם כלשהו. במצבים מסוימים, עלולים פחדים וחששות אלו להביא לפגיעה בתפקוד, המתבטאת בהימנעות ממצבים חברתיים שונים ומנגזרות שלהם. כשקיימת פגיעה כזו, ייתכן שמדובר בחרדה חברתית.

 

חרדה חברתית מסווגת כהפרעת חרדה, ובמסגרתה מרגיש האדם פחד עז מהערכה שלילית בידי אחרים, ממבוכה או מהשפלה. הפחד מוביל להימנעות, לעתים גורפת, מהתנהגויות ומצבים הנתפסים בעיני האדם ככאלה שבהם הוא עלול למצוא עצמו מושפל ונבוך. כך, האדם החרד חברתית עשוי למצוא את עצמו נמנע מעשיית צרכיו בשירותים ציבוריים, מדיבור מול הקהל ומהגעה למפגשים חברתיים. חשוב להדגיש כי הפחד אינו מהפעולה או המעשה עצמו, אלא מביצועו ולקיחת חלק בו בפני אנשים אחרים.

 

הסיטואציות שמהן האדם החרד חברתית חושש הן כאלו שלא תמיד ניתן להימנע מהן. הימצאות במצבים אלה תלווה, לפיכך, במצוקה נפשית גדולה, המתבטאת בין היתר בתסמינים גופניים. רעד, סחרחורות, תחושת מחנק, בחילות והזעת יתר הם רק חלק מהתסמינים שעלולים להופיע. לרוב, החששות שמא האדם יושפל או יובך מוגזמים, אך הסימפטומים והחרדה הגבוהה מעלים את הסיכוי לקשיים ממשיים בתפקוד החברתי בזמן אמת.  

 

נהוג להסתכל על הפחד שחווה האדם החרד חברתית ככזה שמקורו בדפוסי החשיבה. חרדה חברתית מתאפיינת באמונות שליליות שבהן אוחז האדם לגבי עצמו, למשל שהוא פגום ושונה מאחרים בסביבתו. לאמונות אלה, נלווים סטנדרטים נוקשים לגבי מצבים חברתיים, כמו המחשבה ששיחה בין בני אדם חייבת תמיד "לזרום", וכי אסור להפגין חולשה בפני אנשים אחרים. צירוף האמונות הללו יחד מייצר אמונה נוספת, לגבי אי-עמידה בסטנדרטים – האדם מאמין כי אם ייקח חלק בסיטואציה החברתית, ההשלכות יהיו שליליות ויגררו מבוכה והשפלה. כל האמונות מייצרות מעגל המתחזק את עצמו, וגורמות לכך שמצבים חברתיים נתפסים כמסוכנים - בהם עלולים להחשף פגמים ובהם תתכן תגובה שלילית (תוקפנות, דחייה, לעג) מהאחר.    

 

לעתים, בשל תפיסת סיכון זו, האדם מתרחק מכל קשר חברתי ומהסביבה התומכת שלו, ובעקבות זאת חש בדידות וניכור מהאחר. ללא טיפול, יכולה חרדה חברתית לגרום לפגיעה משמעותית בתפקוד. מעבר לליקויים בתחום החברתי ולתחושת ה"לבד", עשוי האדם למצוא עצמו מוגבל מאוד מבחינה תעסוקתית, זוגית ומשפחתית. מגוון הקשיים הנלווים יכול לגרום לירידה במצב הרוח, להופעת חרדות נוספות, להתמכרויות ואף לדיכאון.

 

הטיפול היעיל ביותר לחרדה חברתית הוא טיפול קוגניטיבי-התנהגותי (CBT), המתבצע בתצורות שונות. הטיפול הפסיכולוגי מבוסס על לימוד מיומנויות להתמודדות עם החרדה, ועל שיפור ההבניה המחשבתית של סיטואציות חברתיות, כך שיעוררו פחות חרדה. כמו כן, לרוב יכלול הטיפול גם חשיפה למצבים חברתיים, תוך תכנונה המוקפד קודם לכן וניתוח המרכיבים השונים בסיטואציה המעוררים חרדה. לעתים, הטיפול הפסיכולוגי משולב עם טיפול תרופתי בהתאם לייעוץ פסיכיאטרי. עבודה על חרדה חברתית נחשבת יעילה מאוד בפורום קבוצתי, המאפשר מפגש בסביבה אוהדת והתמודדות יעילה עם הבעיה. 

 

 

רוצה לקרוא עוד על חרדה חברתית? ניתן למצוא מידע נוסף באתר המוקדש לנושא

 

מעוניין/ת בקבוצה המיועדת לחרדה חברתית? קרא/י עוד על הקבוצות בטובומה קשרים

 

מאת צוות טובומה

 

שלח/י

שדה חובה

תודה על פניתכם!

אנו ניצור עמכם קשר בהקדם

שדה חובה

שדה חובה

שדה חובה

האתר  עוצב ונבנה ע"י | קודנט - בנייה ועיצוב אתרים לעסקים

מפת האתר

אתם מוזמנים ליצור עמנו קשר דרך טופס ונחזור אליכם במייל או בכל אחד ערוצי התקשורת שלנו בטלפון ובאינטרנט.

פרויקט טובומה

כתובת: תל אביב 

טלפון: 058-7262357