הדרכת הורים

 

"הוא חוזר הביתה כל יום ואומר לי שהיום שלו היה נחמד. נדיר שהוא אומר יותר מזה, אבל מדי פעם הוא מספר על פעולות שעשה ולפעמים על מקום שהיה בו. אף פעם אני לא שומעת על מישהו אחר שנמצא איתו שם או מלווה אותו. הוא הולך לחדרו ומתעסק בעניינים שלו, כמו תמיד. מדי פעם אני בודקת מה שלומו, חושבת לעצמי כמה אני לא מסוגלת לסבול שהוא תקוע בחדר כל הזמן. גם אם אשאל לשלומו, הוא יגיד שהכול בסדר, אבל אני רואה שהוא לבד, לא מסכים אפילו לדבר איתי. אין יום שעובר ואני לא חושבת לעצמי - הלוואי שהוא יהיה קצת יותר בקשר איתי, קצת יותר בקשר עם העולם ".

 

פרויקט טובומה הורים הוקם כדי לתת מענה לצורך הטבעי של הורים המרגישים בדידות מסיבות שונות בהכוונה מקצועית, בליווי ובתמיכה. חוויית הבדידות וחוסר השייכות בהורות יכולה לנבוע מהיותו של הילד בודד, מהיעדר קשר מספק עם הילד, מקשיים סביב הקשר עם מערכות החינוך והטיפול וכן לנוכח ליקויים בתקשורת בתוך המשפחה.

 

אנו מציעים להורים לקבל הדרכת הורים מותאמת לפי צרכיהם ולפי גיל הילד/ה, המחולק לשלוש קבוצות הפועלות במתכונת דו-שבועית. למרות השוני בין משפחות שונות, אנו מציעים התכנסות בקבוצות כדי להרגיש כי רב הדמיון על השוני – וכי ניתן לקבל מענה מקצועי לצד תחושת שייכות והבנה כי גם אתם, כהורים, לא לבד.  

 

 

 

 

הורות לילד בודד

 

הקשר בין הורה לבנו/בתו הסובל/ת מבדידות מאפיין לעתים קרובות ברגשות עזים, כמו דאגה, פחד, ייאוש, ציפייה ותקווה. רגשות אלו מתעוררים בזמן העיסוק בהווה או במחשבות על העתיד, וקשורים קשר הדוק בחלומות המתעצבים סביב הילד/ה ברגעי סיפוק ואושר מהישגיו/ה.

 

במקרים שבהם קיימים קשיים בקשרים בין אישיים, בשל צרכים מיוחדים נוספים או בנוסף אליהם, הקשר מאופיין גם בתביעה מתמשכת מצד הילד עצמו ומצד המערכת המספקת לו מענה חינוכי. ציפייה זו היא להתייצבות המשפחה לצד הילד תוך שהיא מספקת ליווי, תמיכה והשגחה באופן שוטף. התכנית יוצרת מפגש בין הורים החווים קשיים מגוונים סביב הקשר הנרקם עם בנם או בתם, מקשיים התנהגותיים ורגשיים ועד קשיים ביורוקרטיים בהתמודדות מול המערכות הנלוות.

 

חושבים שייתכן שילדכם סובל מבדידות? קראו על המענה האפשרי בטובומה קשרים

 

 

 

 

חוויית הבדידות כהורה

 

מעבר לחוויות החיוביות שמביאה עמה ההורות, מצבים של ניכור וזרות בתוך המשפחה וביחס לקהילה יכולות להתעורר עקב גורמים שונים. שלל התפקידים, הרגשות והטלטלות שטומנת בחובה ההורות מביא הורים לא פעם לחוש שהם חווים ומעבדים לבד את שעובר עליהם. שאלות שונות יכולות לצוף - האם אני עושה מספיק? מדוע הילד שלי כה מרוחק ממני? האם אחרים מרגישים תסכול וניכור כמוני?

 

כשם שבדידות יכולה להיות מורגשת לנוכח ריחוק מהילד ובעקבות קשיים ממשיים בתקשורת מולו, כך היא יכולה להתפתח גם בתוך קהילת ההורים. התכנית מאפשרת שיח בין הורים החווים מגוון קשיים סביב בדידות, היעדר קשר מספק עם ילדיהם וניכור סביב תפקידם והאתגרים הנלווים לו. 

 

אנו מציעים מענה לקשיים שתוארו במסגרת שלוש קבוצות:

קבוצת ארבל – שלבי אבחון והתאמה (להורים לפעוטות וילדים עד גיל 10)

קבוצת כרמל – הסתגלות להתמודדות ולאתגר (להורים לילדים ונוער בגילאי 10-21)

קבוצת תבור – יציאה לעצמאות (להורים למבוגרים צעירים גילאי 21 ומעלה)

 

 

 

קבוצת ארבל - שלבי אבחון והתאמה (להורים לפעוטות וילדים עד גיל 10)

 

בעשור הראשון לחייו, הצטרפותו של בן משפחה בעל מגבלות או קשיים בקשרים בין-אישיים מחוללת מהפך בחיי המשפחה. קשיים אלו נובעים מסיבות שונות, הכוללות תגובה לשונות פיזיולוגית (בושה סביב מראה גוף), תגובה למשבר חברתי (סביב מעברים או בשל דחייה חברתית), הפרעות חרדה, מוגבלות שכלית התפתחותית, הפרעה בכישורים חברתיים ואף לקות בתקשורת החברתית. 

 

בשלב זה ההורים עסוקים בזיהוי, בקבלה של המצב הנוכחי ובמציאת מענים נכונים ותואמים לצרכי הילד. במקביל, עליהם ללמוד כיצד לתקשר עם בנם או בתם, משימה שעשויה להתברר כמורכבת. עומס רגשי רב מאפיין את התקופה הזו – דאגה, תסכול, כעס, התמקדות בטיפול בילד לעומת הזנחת קשרים אחרים במשפחה. כל אלו מביאים פעמים רבות לזעזוע אישי ומשפחתי. לחוויה זו במשפחה מתווספת גם האינטראקציה עם המערכת – עבודה מול ריבוי אנשי מקצוע, ואף צורך לרכוש ידע ומומחיות בקושי הספציפי של הילד/ה. גם אלמנטים אלו תובעים מהורים משאבים רבים, בעוד הם נדרשים לפתח אמון באנשי מקצוע ו"לסמוך על המערכת".

 

עומס השאלות והתמודדויות גדול: איך אפשר לתקשר ככה? איזה מענה מקצועי מתאים לו? איך מספרים שהוא לא כמו כולם? איך מונעים מקשיים רגשיים להפוך לקשיי תפקוד משפחתיים, מקצועיים, חברתיים שעלולים להביא למשבר בחיי ההורים ובחיי המשפחה?

השקעה של ההורה בעצמו ובמעגלי התמיכה הדרושים לו, עשויה לחדד את יכולותיו ולהעצים את מסוגלותו להתמודד בהצלחה עם אתגרי ההורות. אנחנו מזמינים אתכם להצטרף לקבוצת ארבל המציעה הכוונה מקצועית, ליווי ותמיכה סביב סוגיות אלו.

 

קבוצת כרמל - הסתגלות להתמודדות ולאתגר (הורים לילדים ונוער בגילאי 10-21)

 

לאחר שהילד גדל מעט, אצל חלק מהמשפחות הופכות סוגיות רבות למוכרות ומאיימות פחות. למרות שהילדים נמצאים במסגרות המתאימות להם, עדיין מורגש לעתים מתח ולחץ סביב נושאים משפחתיים, שזכו לפחות תשומת לב לנוכח ההתמקדות באבחון ובטיפול בילד. אצל משפחות אחרות, לפעמים יגלו ההורים כי קשיים בין-אישיים שמהם סבל הילד בשנות חייו הראשונות רק התעצמו – ועבורם ההתמודדות רק מתחילה.

 

הקשיים בגילאים אלו יכולים להיות מגוונים. העכבות הבין-אישיות יכולות לנבוע ממקורות רגשיים ונפשיים, מולדים או נרכשים, ואף להתלוות לקשיים נוספים. ילדים מסוימים יהיו צמאים לקשר ויזדקקו לעזרה בפיתוח מיומנויות וכישורים חברתיים, ואילו אחרים ימנעו מכך. במצבים שונים אלו נדרשים ההורים למצוא נתיב המאזן בין צרכי הילד וצרכי המשפחה. הליווי והתמיכה שלהם נזקקת המשפחה משתנים, ומתחדדים אתגרים הקשורים לחלוקת משאבים ולבניית סמכות הורית יציבה מול הילדים.

 

גם בשלב זה, נדרש מההורים חוסן אינדיבידואלי וזוגי, והשקעת ההורה בעצמו ובמעגלי התמיכה הדרושים לו יכולה להעצים את המסוגלות להתמודד בהצלחה עם אתגרי ההורות. אנו מזמינים אתכם להצטרף לקבוצת כרמל, המציעה הכוונה מקצועית, ליווי ותמיכה סביב סוגיות אלו.

 

קבוצת תבור - יציאה לעצמאות (הורים למבוגרים צעירים בגילאי 21 ומעלה)

 

שלב המעבר לעצמאות הוא שלב ממושך ומורכב בחייו של מבוגר צעיר עם קשיים בקשרים בין-אישיים, שלעתים נוספים למגבלות וצרכים מיוחדים אחרים. כעת עליו לממש את שלמד לאורך השנים בנוגע לכישורי חיים בכלל, ובנוגע כישורים חברתיים בפרט. מדובר בתקופה שבה יש למצוא מסגרות תעסוקה מתאימות ולצאת מבית ההורים, מעבר המעורר רגשות מגוונים ביחס למצב החדש. מחד, הילד גדל והפך למבוגר צעיר המצופה לעמוד בזכות עצמו, ומאידך מתעורר קושי לוותר על הקן הבטוח והיציב.

 

קשיים נפוצים בשלב זה נעים בין סירוב המבוגרים הצעירים להתנסות ולצאת לעצמאות, לבין סירוב ההורים לשחרר ולהוציא את ילדיהם הבוגרים לעצמאות. ההימנעות מיציאה לעולם עלולה להוביל לבידוד חברתי ולתחושת זרות מול קבוצת השווים והעולם שמחוץ לבית ההורים. כמו כן, הימנעות משיתוף בתחושות המופיעות סביב היציאה לעצמאות עלולה להוביל לדחיית שלב זה, לתחושה של התמודדות לבד ולהחמרת המצב.

 

הקבוצה יוצרת הזדמנות להתייחס לכלל הרגשות הנלווים לפרידה, במסגרת מבינה, הדדית ומאגדת של הורים המתמודדים עם קשיים דומים. יחד, ניתן ללמוד, לחשוב, לתרגל ולשוחח על דרכים כדי לצלוח את שלב הבגרות המורכב, תוך מתן סיוע למבוגר הצעיר. אנחנו מזמינים אתכם להצטרף לקבוצת תבור המציעה הכוונה מקצועית, ליווי ותמיכה סביב סוגיות אלו.

 

חושבים שילדכם זקוק לליווי ביציאה לעצמאות? ניתן לקרוא עוד בטובומה 21+

שלח/י

שדה חובה

תודה על פניתכם!

אנו ניצור עמכם קשר בהקדם

שדה חובה

שדה חובה

שדה חובה

האתר  עוצב ונבנה ע"י | קודנט - בנייה ועיצוב אתרים לעסקים

מפת האתר

אתם מוזמנים ליצור עמנו קשר דרך טופס ונחזור אליכם במייל או בכל אחד ערוצי התקשורת שלנו בטלפון ובאינטרנט.

פרויקט טובומה

כתובת: תל אביב 

טלפון: 058-7262357