"לא פעם אני מתבונן מהצד על אנשים בעבודה, ברחוב או בקניון וחושב לעצמי...איך ייתכן שכולם, חוץ ממני, צועדים בזוגות ויושבים בקבוצה? אני ממשיך להסתכל וקשה לי להבין – מדוע אני לא ביניהם? מה חסר בי כדי להיות חלק מהם? מה עליי לעשות כדי להרגיש פחות לבד – ולמה זו נראית כמו משימה בלתי אפשרית?"

 

פרויקט טובומה קשרים מציע מענה קבוצתי עבור כל מי שמתקשה בקשרים בין-אישיים, קשיים שמביאים עמם לא פעם חוויה עמוקה של בדידות. גם בכיוון ההפוך, חווית הבדידות עצמה עלולה לגרום לקשיים בתחום הבין-אישי. בין קשיים אלו ניתן למנות חרדה חברתית, קושי בניהול כעסים, ביישנות ועוד. אנו מציעים סדנאות וקבוצות שבהן ניתן לרכוש שפה ולקיים אימון מתמשך על מנת להתגבר על הקושי ולפרוץ את מעגל הבדידות.  

 

?למה קשה לי להיות בקשר

 

אנשים מתקשים בקשרים בין-אישיים מסיבות שונות, והדבר יכול להתבטא בדרכים שונות, ובהן עכבות ביצירת הקשר, קושי בביטוי עצמי בתוך הקשר, מעצורים הקשורים להעמקת הקשר ושימורו, ועוד. מלבד פגיעה ביחסים הקרובים עם אחרים, מתקשים רבים ליזום כל אינטראקציה חברתית – ולבסוף נמנעים ממגוון סוגי תקשורת.

 

תקשורת עם האחר יכולה לשרת אותנו לצרכים יומיומיים, כמו יצירת קשר עם חשמלאי, שיחת טלפון עם שירות לקוחות, פנייה למוכר בחנות או הזמנה ממלצר במסעדה. כמו כן, אנו מחויבים לתקשורת עם האחר בעולם התעסוקה – למשל בראיונות עבודה, בהתייעצויות עם עמיתים או בבקשת חופשה מהבוס. תקשורת שכיחה אחרת נדרשת בנסיבות משפחתיות, כמו השתתפות בארוחות חג או אירועים משפחתיים. הקושי לקחת חלק בקשר בין-אישי עלול להוביל להימנעות בכל אחד מתחומים אלה. כך, מלבד הפגיעה הברורה באורח החיים, רבים מאבדים את האפשרות להכיר אחרים, להתקרב אליהם ולהשתייך.

 

?מה מוביל לבדידות

 

מגבלות שונות מובילות לקשיים בקשר ולבדידות. לעתים, גם אדם מתפקד וחברותי עלול לחוות משבר או טראומה, ואחריה להתקשות לתקשר עם סביבתו ולהרגיש בודד ומנותק, גם כשהוא מוקף בתמיכה. במקרים אחרים, קשיים ביחסים בין-אישיים נובעים ממחסור בידע, בהבנה ובתרגול מיומנויות חברתיות. לעתים המחסור נחווה כבר בילדות, למשל בעקבות חרם חברתי, שונות פיזית או קשיים רגשיים. במצבים כגון אלו, שבהם מתעוררת בדידות בעקבות גורמים חיצוניים, כמו התעללות ודחייה חברתית, עלולה להתפתח פגיעה רגשית מתמשכת במצב הרוח ובהתנהלות היום-יומית, המגבירה את חוויית הבדידות.

 

אצל אחרים, בייחוד בימינו, התפתחו מיומנויות חזקות לתקשורת וירטואלית, אך הוזנחו כישורים לתקשורת בין-אישית הנדרשת במפגש ממשי בין בני אדם. הבדידות יכולה להגיע גם ממצבים כמו חרדה חברתית וביישנות, המשפיעות על המוטיבציה לייצר ולהימצא בתוך קשר. גם מגבלות כמו הפרעה בכישורים חברתיים, לקות בתקשורת החברתית, מוגבלות שכלית התפתחותית, לקות למידה נרחבת או פגיעה נפשית יכולות להוביל לבדידות. נטיות אישיותיות מסוימות הן גם תשתית לקשיים בבניית קשרים, שימורם ושימוש נכון ובריא בהם. כך, למשל, קורה אצל אנשים החווים התפרצויות זעם, חרדות או קנאה וחשדנות. 

 

 

חרדה חברתית

 

ביישנות וחרדה חברתית

 

"אני יושב שם קפוא כשהמרצה פונה אליי. הלב שלי פועם כל כך חזק שנדמה שכל הכיתה שומעת, ובבת אחת כל המחשבות שהיו לי נעלמות, כאילו שכחתי הכול. אני לא מצליח להוציא מילה ומחכה לרגע שהוא ימשיך הלאה. שוב נכשלתי. לרגע נראה לי שאני אפילו שומע לחשושים וצחקוקים. נראה לי גם שכולם מסתכלים עליי, ורק בא לי שתבלע אותי האדמה..."   

 

לעתים הביישנות שלנו משדרת לסביבתנו ענווה, צניעות ואולי אף מסתורין מסוים – אך לפעמים אותה ביישנות יכולה להוות מחסום, העוצר בעדנו מלהכיר אנשים חדשים, להעמיק שרים, להתקדם בעבודה ולבסס זוגיות. במקרים רבים הביישנות מתאפיינת בחרדה עמוקה מתשומת הלב של האחר, מדיבור בחברת אנשים, מפנייה לבעל סמכות ואף מעימות או ויכוח.

 

ביישנות וחרדה חברתית משמעותן דאגה מתמדת ממחשבותיהם של אחרים עלינו. משמען להתבייש, להיות טרודים, להרגיש חשופים, נבוכים ולעתים אף מושפלים במהלך סיטואציות חברתיות או אחריהן. הביישנות והחרדה עלולות להיות כה חריפות, עד שהן הופכות לאלו המנהלות את עולמו של הסובל מהן, ומובילות להימנעות מיצירת קשרים כדי לא לחוות את אותן תחושות כואבות. 

 • מרגיש/ה פעימות לב חזקות, הזעה מוגברת ותעוקה בחזה במצבים חברתיים
 • חווה אחרים כשיפוטיים וביקורתיים כלפיך
 • מרגיש/ה בושה, מבוכה, אשמה והשפלה במהלך סיטואציות חברתיות ואחריהן
 • נותר/ת קפוא/ה וללא יכולת לדבר מול אחרים
 • נמנע/ת מסיטואציות בין-אישיות
 • מתקשה ליצור יחסים, להתקדם בעבודה ולבסס אינטימיות

 

אם סעיפים אלו נכונים לגביכם, אנו מזמינים אתכם להצטרף אלינו לסדנת הכשרה קוגניטיבית-התנהגותית המתמקדת בחרדה חברתית, או לקבוצת עבודה המתמקדת בהטמעת השינוי שבו אתם מעוניינים.

 

 

ניהול כעסים

 

"העובד הזה שוב עשה טעות. שוב יצאתי מטומטמת מול כל המשרד. תוך שניות אני כבר מרגישה מתח ולחץ, וברגע שאני רואה אותו – אני מאבדת את זה. אני מרגישה שאני מתפוצצת מעצבים, כמה פעמים כבר עברנו על זה?! לפתע יוצאת ממני צעקה כזו ששומעים בכל הקומה. 'שכולם ישמעו', אני חושבת לעצמי. ואז – העיניים של כולם מגיחות מדלתות המשרדים ומתמקדות בי, משדרות פחד וביקורת, ואני מרגישה הכי לבד בעולם. אני צועקת עליו שוב, לא מצליחה לעצור את הכעס. אני יודעת שמשהו לא טוב קורה פה, אבל איך עוצרים את זה?"

 

קושי בניהול הכעסים עשוי להיות מצב מבלבל. מצד אחד, מדובר במצב שבו אנו מביעים כוח ועוצמה, ודורשים מסביבתנו, מקרובינו או מהכפופים לנו כבוד ומשמעת. אך מצד שני, קשה להתעלם מתחושת חוסר השליטה, מהחשש ומהנסיגה של אחרים מאתנו ומכך שבעצם אולי התגלינו בחולשתנו מול כולם. לעתים, הכעס עלול לנהל אותנו ולהשפיע לרעה על בריאותנו, מערכות היחסים שלנו ותפקודנו בעבודה או בבית.

 

היעדר היכולת לשלוט בכעס יכול לגרום לנו להרגיש שרק אנחנו חשים זעם שכזה, וניצבים לבד מול הקושי לכבוש אותו. תחושה זו, בנוסף להתרחקות האפשרית של אחרים מאיתנו, מותירה אותנו בודדים ונטולי סביבה תומכת. התפרצויות הכעס יכולות אף לעורר אשמה, בושה וחרטה, הפוגעות בתורן בהערכה העצמית.

 • לעיתים קרובות מרגיש/ה שעליך לרסן או להדחיק את הכעס שלך
 • לעיתים קרובות את/ה מתווכח/ת עם בן הזוג שלך, ילדיך או עמיתיך לעבודה
 • היו מקרים בהם הסתבכת עם החוק, או שהתעלמת או זלזלת בחוקים
 • היו מקרים שבהם היית אלים/ה גופנית או מילולית, טרקת דלתות והטחת חפצים
 • היו מקרים בהם איימת על אנשים ורכוש באלימות
 • היו מקרים שבהם התנהגותך יצאה מכלל שליטה, כמו בנהיגה חסרת זהירות או בשבירת חפצים

 

אם סעיפים אלו נכונים לגביכם, אנו מזמינים אתכם להצטרף אלינו לסדנת הכשרה קוגניטיבית-התנהגותית המתמקדת בניהול כעסים, או לקבוצת עבודה המתמקדת בהטמעת השינוי שבו אתם מעוניינים. 

 

מידע על סדנאות וקבוצות

 

סדנת הכשרה בטיפול קוגניטיבי-התנהגותי - ביישנות וחרדה חברתית

 

 

סדנת הכשרה בטיפול קוגניטיבי-התנהגותי - ניהול כעסים

 

 

 
קבוצות 

 

קבוצת ליווי מקצועית בהתמודדות עם ביישנות וחרדה חברתית

 

 

קבוצת ליווי מקצועית בניהול כעסים

 

 

 


שלח/י

שדה חובה

תודה על פניתכם!

אנו ניצור עמכם קשר בהקדם

שדה חובה

שדה חובה

שדה חובה

האתר  עוצב ונבנה ע"י | קודנט - בנייה ועיצוב אתרים לעסקים

מפת האתר

אתם מוזמנים ליצור עמנו קשר דרך טופס ונחזור אליכם במייל או בכל אחד ערוצי התקשורת שלנו בטלפון ובאינטרנט.

פרויקט טובומה

כתובת: תל אביב 

טלפון: 058-7262357